Rozwój sensoryczny to rozwój doznawany poprzez zmysły. To sposób, w jaki dziecko w najmłodszych latach uczy się o świecie i o sobie. Umiejętnie pobudzanie zmysłów (zmysłu równowagi, czucia ciała, dotyku, słuchu, wzroku, smaku i węchu) wpływa na to, jak kształtuje się i dojrzewa układ nerwowy, którego kondycja determinuje jakość wielu zjawisk na aktualnym etapie rozwoju dziecka oraz w jego dorosłym życiu. Dzięki właściwie rozwiniętemu układowi nerwowemu maluch potrafi lepiej rozpoznawać i regulować emocje, koncentrować się, uczyć, odczuwać ciało, budować postawę, sprawniej rozwijać kompetencje językowe, bezpiecznie dla siebie wchodzić w interakcje i budować więzi. A to zaledwie niektóre z efektów pracy z dziecięcą sensoryką. Prawidłowa integracja sensoryczna to dobre współdziałanie narządów zmysłowych, które konieczne są do harmonijnego rozwoju i optymalnego funkcjonowania dzieci w świecie.

Z tego właśnie względu zdecydowaliśmy się na wprowadzenie warsztatów w formie zabaw sensorycznych w naszym przedszkolu. Założenia integracji sensorycznej doskonale uzupełniają się z metoda Montessori. To właśnie jej twórczyni, Maria Montessori, zwykła mawiać: „Zmysły to klucz do poznania otaczającego świata”.

Do optymalnego rozwoju potrzebne jest dostarczanie różnorodnych i systematycznych bodźców w bezpiecznym zakresie i środowisku oraz odpowiednio dostosowanym tempie, aby maluch mógł dobrze zintegrować doświadczenie. Specjalnie do tego celu zaprojektowaliśmy i stworzyliśmy salę wyposażoną w profesjonalny sprzęt, w której praca polega na zabawie.

Specjalistyczne warsztaty sensoryczne w Jeżykach – zapewnij dziecku optymalny rozwój

W naszym przedszkolu, w specjalnej sali organizujemy zajęcia dla najmłodszych w formie warsztatów. Oferujemy zajęcia ruchowe, podczas których wykorzystujemy charakterystyczny dla metody i w pełni bezpieczny sprzęt, m.in.

 • basen z piłeczkami,
 • różnego rodzaju liny,
 • różnorodne, podwieszane na niewielką wysokość huśtawki,
 • trampoliny,
 • deskorolki,
 • ścieżki sensoryczne.

Te zajęcia szczególnie wskazane są dla maluchów, które potrzebują zmiany zachowania w sferze motorycznej, jednak mają one także pozytywny wpływ na inne funkcje, m.in. językowe i poznawcze. U dzieci biorących udział w zajęciach obserwuje się także większą łatwość w uczeniu się, doświadczaniu emocji i okazywaniu ich w zrównoważony sposób. Co najważniejsze, te wszystkie pozytywne zmiany zachodzą podczas zabawy — zajęcia zaprojektowane są tak, aby dać maluchowi bezpieczne ramy i maksimum swobody doświadczania. Edukacja bądź reedukacja układu nerwowego malucha dzieje się niejako mimowolnie, podczas absorbujących zajęć pełnych radości.

Nasza autorska „Przetwórnia zmysłów” to kolejne oferowane przez nas warsztaty. Ich głównym celem jest rozwijanie dziecięcej kreatywności, poprzez różnego rodzaju zadania, angażujące zmysł dotyku, słuchu i węchu. Korzyści płynące z tego rodzaju zajęć to:

 • większa samodzielność w różnych obszarach życia,
 • zmniejszenie nadwrażliwości dotykowej,
 • rozwinięcie kreatywności i pomysłowości,
 • stymulacja motoryki małej.

Korzystamy wyłącznie z bezpiecznych materiałów, np. ryżu lub piasku oraz elementów sprawdzonych metod, w tym także arteterapii, sensoplastyki, terapii ręki i relaksacji. Stosujemy też przedmioty codziennego użytku, dostępne w każdym domu, które rodzice z powodzeniem mogą wykorzystywać do wspólnych, rozwijających zabaw.

Korzyści stosowania metody

Zajęcia skierowane są zarówno do maluchów z różnego rodzaju trudnościami, jak i dzieci, które rozwijają się w sposób zrównoważony. Sensoryka w przedszkolu jest ważna dla ich rozwoju. Integracja sensoryczna będzie miała za zadanie wprowadzić pożądane zmiany lub pozytywnie wesprzeć rozwój i zapobiec problemom w przyszłości. Niektóre z sytuacji, w których pomaga zastosowanie metody to:

 • unikanie dotyku, przytulania, nietolerowanie ubierania się i zabiegów higienicznych,
 • trudności z wyciszaniem się, drażliwość, wybuchy złości i płaczu,
 • problemy z zasypianiem, wybudzanie się,
 • szczypanie, ściskanie lub gryzienie siebie i opiekunów, używanie zbyt dużej siły w kontakcie z innymi, potrzeba mocnego dotyku,
 • wady postawy,
 • niechęć do przebywania w niektórych pozycjach, potrzeba ciągłego ruchu, ciągłe upadanie i potykanie się o przedmioty,
 • pobudzenie lub lęk w miejscach wypełnionych bodźcami (zapachami, dźwiękami, światłami),
 • problem z oddzieleniem się od opiekuna lub brak reakcji na zakazy, nadmierne wycofanie się w nowych sytuacjach.

Poprzez zabawę ruchową mali uczestnicy warsztatów odkrywają świat zmysłów w bezpiecznych warunkach pod okiem wyszkolonych specjalistów.

Nasze przedszkole zaprasza rodziców do skorzystania z oferty zajęć integracji sensorycznej. To wspaniała zabawa, która przyniesie Twojemu dziecku wiele korzyści i radość. Zapraszamy!